Scroll Top

Zdrava stopala nisu za sedenje

stopala

Danas je nažalost sedentarni način života okupirao detinjstvo naše dece, u kome ima sve manje aktivnosti i kretnje tokom odrastanja. To ima značajan uticaj na njihov razvoj i zdravlje, uključujući i razvoj stopala i držanje. Već ranije sam navodila koliko je važno da naša stopala budu “srećna” (HAPPY FEET- tekst) da budu ZDRAVA. Ona su srećna i zdrava samo kada se kreću.

Uzrok “spuštenih stopala” (pes planus) kod dece može biti multifaktorijalan, što znači da je uzrokovan kombinacijom genetskih predispozicija i spoljašnjih uticaja. Evo nekoliko ključnih faktora koji mogu doprineti razvoju spuštenih stopala kod dece:

1. Genetika:Nasleđeni faktori igraju važnu ulogu u razvoju stopala. Deca koja imaju u porodici problem spuštenih stopala ili drugih problema sa stopalima imaju veći rizik od razvoja ovog stanja.

2. Slabost u mišićima stopala: Nedostatak redovne telesne aktivnosti može rezultirati slabljenjem mišića stopala koji podržavaju uzdužne i poprečne lukove. Kada su ovi mišići slabi, stopala mogu izgubiti svoj prirodni oblik i spustiti se prema unutra, stvarajući stanje spuštenih stopala.

3. Nepravilno držanje stopala i deformiteti kičmenog stuba: Dugotrajno stajanje ili hodanje s lošom posturom može uticati na razvoj stopala. Deca koja ne održavaju dobro držanje stopala dok hodaju ili stoje mogu razviti spuštena stopala kao rezultat stalnog pritiska na stopalima.

4. Prekomerna telesna težina: Višak telesne težine može dodatno opteretiti stopala i noge, što može uticati na razvoj spuštenih stopala kod dece. Prekomerna težina može povećati opterećenje na stopalima i smanjiti učinkovitost mišića koji podržavaju lukove stopala.

5. Nošenje neodgovarajuće obuće: Obuća koja ne pruža dovoljno potpore ili ima lošu potporu za luk stopala može dovesti do razvoja spuštenih stopala. Deca koja redovno nose obuću koja ne podržava prirodne lukove stopala mogu imati veći rizik od razvoja problema. Modni trendovi posebno u najranijem uzrastu sa neadekvatnom obućom za bebe koje počinju da uče hodanje- ne oslanjaju se pravilno na stopalao i ne deluju pravilno na mišiće stopala.

6. Trauma ili ozlede stopala: Ozlede ili traume stopala mogu uticati na mišiće i ligamente, što može dovesti do smanjene potpore i stabilnosti stopala, te na taj način povećati rizik od spuštenih stopala.

Za prevenciju spuštenih stopala kod dece važno je podsticati aktivni način života, redovno vežbanje koje jača mišiće stopala, nošenje odgovarajuće obuće, kao i edukovanje o pravilnom držanju tela. Rani pregledi i intervencije mogu pomoći u otkrivanju problema i sprečavanju daljeg napredovanja stanja.

Na koji način možemo preventivno delovati na rešavanje ovog sve prisutnijeg problema u fiziološkom rastu i razvoju naše dece je:

  • Promovisanja fizičke aktivnosti, kretanje već od malih nogu;
  • Uključivanje u razne sportove, igre…;
  • Davanje deci dobrog primera rekreativnog vežbanja – uloga roditelja veoma značajna;
  • Kontrolisanje upotrebe pametnih uređaja;
  • Boravak u prirodi;
  • Zdrava i dobro izbalansirana ishrana.

Zato zdrava stopala traže aktivnost. Izađite napolje sa svojom decom i budite im najbolji primer!

Autor :

doc. dr Tamara Ratković

Docent na FFKMS, jedini fakultet za sport na Univerzitetu Singidunum

Leave a comment